strona główna aktualności stanowisko historia badań wyniki zabytki sponsorzy
ekipa humor rekonstrukcje prasa publikacje stowarzyszenie drużyna wojów

Rok 2004

 

18.08.2004

 

Dopiero od dwóch tygodni prowadzimy badania. Różne przeszkody spowodowały, iż nie mogliśmy wcześniej "wyjść na wykop". Sytuacja finansowa naszej ekspedycji też jest rozpaczliwa - część ekipy pracuje bez wynagrodzenia. Kilka dni temu oddałem do drukarni książkę popularnonaukową na temat wykopalisk w Grzybowie, prawdopodobnie dziś wieczorem będzie gotowa. Być może jutro uda się zorganizować transport z Torunia całego nakładu. W tym roku wytyczyliśmy tylko jeden wykop - ale za to ogromny. Wykop ten ma przeciąć wał grodziska od strony wschodniej. Przekop ma mieć szerokość 3 metry przy długości ok. 20 m. Już na samym szczycie zaczęły się niespodzianki - prawdopodobnie uchwyciliśmy pozostałości po zabiegach konstrukcyjnych związanych ze zwieńczeniem wału. Będę na bieżąco informować o kolejnych odkryciach, gdyż udało mi się (na mój własny koszt) podłączyć internet w bazie ekspedycji.

23.08.2004

 

Na prośbę wielu czytelników naszych stron WWW oraz SF zamieszczam zdjęcie naszej nietypowej anteny łączącej Grzybowo ze światem...

Zakończył się kolejny zjazd Wojowników Słowiańskich. Trwał od 21 do 22.08.2004. Na wykopie stopniowo "wgryzamy" się w nasyp wału.

Na zdjęciu widoczny pas polepy (warstwa 2) biegnący równolegle do kierunku biegu wału, uchwycony tuż pod powierzchnią. Wstępnie łączymy te pozostałości z zabiegami związanymi z konstrukcją zwieńczenia wału.